Kitap Ara

  Yapay Zeka ve Bilinç Problemi (Yapay bilincin imkânına dair bir tartışma: Yapay bir "ben" mümkün mü?

  Kategori: Felsefe

  Sayfa: 310

  ISBN: 978-605-196-444-7

  Boyut: 13,5x21,5

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Mehtap Doğan (Yazar)


  Fiyat: 35

  Bilinç, varlığımızın doğasına yönelik derin bir problemdir. Biyolojik, fizyolojik, nörolojik ve bilişsel boyutlarıyla birlikte bilinç, aynı anda hem epistemolojik, hem ontolojik hem de metafizik bir problemdir. "Bilinç nedir?" diye sormak "Ben gerçekte neyim?" diye sormaktır.

  Bilinç sahibi bir yapay zeka, insanın evrendeki ayrıcalıklı konumunu elinden alması öngörülebilecek ve sosyal, etik ve kültürel bağlamlarda tüm düzenleri yeniden şekillendirebilecek bir varlık türü olacaktır. Fakat yeni bir varlık türüne dair bir iddiada bulunabilmek için, teknik imkânların bilinmesinin yanı sıra bilinçli yapay zeka tasavvurunun olasılığını sorgulayan felsefi ve düşünsel temellerin de sağlam kurulmuş olması gereklidir.


  Bu çalışma dijital gelecek senaryoları için felsefi bir zemin hazırlama maksadıyla bilinçli bir makinenin imkânını "ben" kavramı üzerinden tartışmaktadır. Bu kitap bilincin neliğine bir ışık tutma çabası, "ben"in varlığına dair bir iz sürüş ve yapay bilinç için teorik bir çerçeve arayışıdır.

  © 2020 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi