Kitap Ara

  Küresel Yönetişim Kapsamında Uluslararası Göç (Rohingya Mülteci Krizi Örneği)

  Kategori: Sosyoloji

  Sayfa: 288

  ISBN: 978-605-196-526-0

  Boyut: 13.5x21.5

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Mostafa Faisal (Yazar)

  Myanmar'ın Rakhine eyaletinde Müslüman bir azınlık olarak bilinen Rohingyalılar, işgal altında yaşayan dünyadaki en büyük azınlık grubuyken aynı zamanda en büyük devletsiz topluluk olarak da bilinmektedir. Bölgede Myanmarlı devlet destekli zulüm ve soykırıma maruz kalan ve vatandaşlıkları reddedilen Rohingya azınlıklarının kimisi hayatta kalabilmek için en çok komşu ülke olan Bangladeş'e sığınırken, kimisi deniz yoluyla Endonezya, Malezya ve Tayland'a kaçmak
  zorunda kalmaktadırlar. Günümüzde resmî açıklamalara göre; Myanmar'dan Bangladeş'e sığınan ve burada kurulan kamplarda yaşayan Rohingyalıların sayısı 1 milyonu aşmış durumdadır. Ancak Rohingyalıların yaşadığı kamplarında gerekli sağlık hizmetlerin olmaması, yeterli barınağın bulunmaması, düzenli eğitim sistemin olmaması, gıda, güvenlik ve sıhhî tesisatın eksik olması, bu bölgede bir insanlık dramının yaşanmasına yol açmaktadır.

  Bu kitap küresel yönetişim kapsamında Rohingya mülteci krizini bilimsel açıdan incelemek ve sorunlara çözüm önerileri getirmektir. Bu kapsamda; Rohingya etnik toplumunun kökenleri araştırılmış, Bangladeş'te yer alan Rohingya kamplarında kalanlara yönelik uluslararası ölçekte göç yönetimi analiz edilmiş, bu süreçte Türkiye Cumhuriyeti ve Türk sivil toplum kuruluşlarının oynadığı rol incelenmiş ve bu mültecilerin mevcut yaşam koşulları değerlendirilmiştir.

  © 2023 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi