Kitap Ara

  Özkurgusal Evrenin Yazınsal Çözümlemesi (Modiano Roman Seçkisinden Örneklerle)

  Kategori: Edebiyat İnceleme

  Sayfa: 176

  ISBN: 978-605-196-608-3

  Boyut: 13,5x21,5

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Mehmet Sayın (Yazar)

  Özellikle yeniötesi romanlarda sıkça karşılaşılan özkurgusal evrenin, yazarın özyaşamöyküsünde yer alan gerçek olayların, yazınsal öğeler yardımıyla yeniden düzenlenerek okura sunulması için oluşturulduğu görülür. Özel yaşamının gizlerini okurla paylaşmayı amaçlayan yazar, özkurgusal evreni aracılığıyla bir yandan kendisine yöneltilecek olumlu-olumsuz eleştirilerin önünü keserken, öte yandan anlattıklarının sorumluluğundan kurtulmuş olur.

  Bu kitapta, 2014 yılı Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Fransız yazar Patrick Modiano'nun, Bir Sirk Geçiyor, En Uzağından Unutuşun ve Mahallede Kaybolma Diye adlı yapıtlarındaki, egemen özkurgusal evrenin, yazınsal olarak çözümlenmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda öncelikli olarak, Algirdas Julien GREIMAS, Gérard GENETTE, Georges MATORÉ, Jean WEISGERBER, Philippe LEJEUNE, Roland BOURNEUF, Serge DOUBROVSKY, Tahsin YÜCEL ve Tzvetan TODOROV'un yazınsal çözümleme kuramlarına başvurulmaktadır.

  Başta Çağdaş Fransız Romanı ile ilgilenenler olmak üzere, yazınsal çözümleme konusuna ilgili duyan tüm bireyler bu kitapta, özyaşamöyküsü, özkurgu, özkurgusal sözleşme, odaklayım, anlatı kipleri, anlatıcının konumu ve işlevleri, öykü, öyküleme, kişi, uzam ve zaman konularına ilişkin ayrıntılı bilgileri ve örnek uygulayımları bulabilecektir.

  © 2024 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi