Kitap Ara

  Felsefenin Aydınlık Yüzü Bedia Akarsu

  Kategori: Cumhuriyet Döneminde Felsefe

  Sayfa: 325

  ISBN: 978-605-196-697-7

  Boyut: 13,5x21,5

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Mustafa Günay (Editör)

  Özellikle aydınlanmacı düşünce geleneğine dayanan çalışmalarıyla tanınan Bedia Akarsu, uzun yıllar İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde çalışmış ve birçok eser üretmiş olan bir felsefecimizdir. Kamuran Birand'dan sonra ikinci kadın felsefe profesörümüzdür. Akarsu'nun Anadolu'da felsefenin gelişimindeki katkıları arasında öncelikle, Adana'da Çukurova Üniversitesi Felsefe Grubu Eğitimi Bölümü'nün kuruluşundaki rolünün anılması yerinde olur. Bu kitap, değerli hocamız Bedia Akarsu'nun felsefe çalışmalarını irdeleyen yazılardan oluşmaktadır.

  Felsefe, dil ve kültür ilişkilerini önemseyen, kuramsal olduğu kadar pratikte de Türkçenin bilim ve kültür dili haline gelebilmesi yönündeki çalışmalarıyla bilinen Akarsu, Türkiye'nin çağdaşlaşması yolunda, her alanda olduğu gibi felsefe alanında da hiçbir zaman kötümser olmamış, aydınlanmacı bir yaklaşımla toplum, kültür ve dünya sorunlarını ele almıştır. Çağının gelişmelerini dikkatle takip eden Akarsu, değişen dünyayı ve Türkiye'yi felsefece düşünme ve değerlendirme yönünde ilkeli, sorumluluklarını unutmayan bir aydın olarak da iz bırakmıştır.

  "Günümüzde felsefe sorunları Türk dili içinde rahatlıkla ele alınıp geliştirilebiliyor. Birtakım sorunların Türkçede dile getirilemeyeceğini öne sürenler bunu kendi dil yetilerinin yetersizliğinde ya da kendi düşünme tembelliklerinde arasınlar." Bedia Akarsu

  © 2022 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi