Kitap Ara

  Küçüklere Tiyatro Oyunları

  Kategori: Tiyatro

  Sayfa: 128

  ISBN: 978-605-196-814-8

  Boyut: 13,5x21,5

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Nuri Nalbantoğlu (Yazar)

  Bu kitapta çocuklar için yazılmış dört tiyatro oyunu bulunuyor.

  Kırmızı Eldivenler; kardeşinin hediyesini büyücüye verip karşılığında bir oyuncak alan çocuğun hatasını fark etmesini ve eldivenlerini geri almak için macera dolu bir yolculuğa çıkmasını anlatır. Çocuk yolda karşılaştığı yardıma muhtaç 'büyüklere' yardımı esirgemez. Bu iyi davranışları ve kararlılığı sonunda zorlukları aşar, amacına ulaşır ve eldivenlerine kavuşur.

  Cimri ve Orman Cini; cimrilikten hoşlanmayan bir Orman Cini'nin öyküsüdür. Orman Cini, bir cimrinin varlığını haber alır ve küçük arkadaşlarıyla birlikte ona bir oyun hazırlar: Hayatta en önemli şeyin para olduğunu düşünen Cimri'ye arkadaşlığın, eğitimin ve sağlığın çok daha önemli olduğunu anlatır.

  Don Kişot'un Tuhaf Yolculuğu; Cervantes'in eserinden uyarlanan oyunda Don Kişot'un amacı bir şövalye olmak, bütün kötülükleri ve haksızlıkları engellemektir. Bir sabah uyanıp yaşadığı köyü terk eder ve birbirinden komik maceralara atılır. Don Kişot'un bu yolculuktaki en büyük kazancı Sanço Panza'nın dostluğu olacaktır.

  Paul de Musset'nin eserinden uyarlanan Bay Rüzgâr ve Değirmenci ise yeterince rüzgâr almayan değirmeni için Bay Rüzgâr'dan yardım isteyen bir Değirmenci'nin öyküsüdür. Aç gözlü Baron tarafından kandırılan Değirmenci, Bay Rüzgâr'ın ikinci yardımını akıllıca kullanarak Baron'a bir ders verip, sıkıntılarından kurtulabilecek midir?

  Tiyatro yönetmeni ve akademisyen Nuri Nalbantoğlu'nun yazdığı bu oyunlar; eylemi merkeze alıp yönetmene geniş olanaklar sunan, sadece tiyatro topluluklarına değil bütün tiyatro severlere hitap eden metinlerdir.

  © 2024 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi