Kitap Ara

  Çaka Bey ve Emirliği (Coğrafî İmkânlar ve Siyasî Hayatın Dinamik Unsurları)

  Kategori: Tarih

  Sayfa: 144

  ISBN: 978-605-196-852-0

  Boyut: 13,5x21,5

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Mutlu Adak (Yazar)

  Elinizdeki bu kitap İzmir ve çevresinde (Batı Anadolu'da) ilk Türk fetihlerini gerçekleştiren Çaka Bey'in siyasî mücadeleleri ve hayatı üzerinedir.

  Anadolu'nun ilk dönem Türk beyliklerinden biri de Batı Anadolu'da kurulan Çaka Beyliği'dir. 1071 Malazgirt Zaferinden kısa bir süre sonra 1081/1082 yılında İzmir'de devletin temellerini atan Çaka Bey, uygun siyasî atmosferde devletini kısa zamanda güçlendirmiştir. Çaka Bey, güçlü bir donanma kurarak güneyde, Adalar Denizi'nde kıyıları ve adaları fethetmeyi başarmıştır.

  Egemen olduğu ve olmak istediği bölgelerin coğrafî özelliklerini avantaja dönüştüren Çaka Bey adalar üzerinden denizleri kontrol altına almış; ticaret ve kıyı güvenliğini denizlerden sağlamıştır.Ticaretin de gelişmesi ile kısa sürede bölgede ekonomik gelişme hedeflenmiştir. Bu şekilde Adalar Denizi'nin kaderini belirleyecek hamlelere imza atmıştır. Ancak İmparatorun entrikası sonucu Selçuklu Sultanı ve damadı Kılıç Arslan kendisine gelen mektubun etkisinde kalarak Çaka Bey'e olan güvenini kaybetmiş, onun Selçuklu tahtına hâkim olmak istediğini düşünerek onun ölümüne neden olmuştur.

  Çaka Bey'in karakter özelliklerini, askerî zekâsını ve izlediği politikalarla Bizans'ı çok zor duruma sürüklediği durumları ortaya koyan bu eseri zevkle okuyacaksınız.

  © 2024 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi