Kitap Ara

  Metin ve İletişim

  Kategori: İletişim Bilim

  Sayfa: 120

  ISBN: 978-605-4451-66-1

  Boyut: 13,5x21,5

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Hasan Yılmaz (A. D. E) (Yazar)

  Gazete metinlerinde, kurmaca dünyaların yansıtıldığı edebi metinlerde olduğu gibi "yaratıcı" bir okuma yapılması beklenmez. Çağımızda yaygın kitle iletişim araçlarından olan ve alıcıyla iletişimin yazılı olarak kurulduğu gazete metin türleri, okuruna (alıcıya) içinde barındırdığı mesajları aynı zamanı ve mekanı paylaşma zorunluluğu olmadan iletebilme imkanı sunmaktadır. Sözlü iletişimde jest ve mimikler deiletişim sürecine dahil edilebilirken, yazılı metinlerle kurulan iletişimde bu önemli destek söz konusu değildir. Bu özelliği, onu diğeriletişimtürlerinden bariz bir şekilde ayırır.
  Yazılı iletişim bu haliyle, teknik araçlar kullanılmaksızın, klasik olarak kurulan yüz yüze iletişimden oldukça farklıdır; ayrıca gazete metinlerinde yazarın okuruyla kurduğu iletişimde, iletişimin mekanına, zamanına ve hızına da alıcı karar vermektedir.
  Eser bu bakımdan, genel olarak metinlerin iletişimsel işlevlerini ve günlükhayata yansımalarını, "metin-kitle iletişim aracı-gazete" ilişkisini, bilimsel literatürün ışığında irdelemeye çalışarak, bu alana ilgi duyan herkese ışık tutmayı amaçlamaktadır.

  © 2024 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi