Kitap Ara

  Z Kuşağının Seçimi

  Kategori: Siyaset, Yönetim

  Sayfa: 87

  ISBN: 978-605-196-992-3

  Boyut: 13,5x21,5

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Güney Yalçın Özcan (Yazar)

  Günümüzde büyük beklentiler ile büyük umutsuzların muhatabı olan bu kuşak teknoloji kullanımı konusuna yatkındır ve bebeklik dönemleri itibariyle hayatlarının her anında teknoloji ile beraberlerdir. Bu nedenle dijital yerliler olarak adlandırılmaktadırlar.

  Teknoloji araç olmaktan çıkarak bir uzuv halini almaktadır. Bunun neticesinde aile içi iletişim giderek azalmakta ve bu azalma giderek normalleşmektedir. Bu durum aile ilişkilerinden başlayarak toplumun geneline yayılmakta ve kronikleşmektedir.

  Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde iş yaşamına katılacak ve kendilerinden önceki nesillerden farklı arzu ve taleplerini olacak olan Z kuşağı, tüm teknolojik gelişmelere hâkim olmaları nedeniyle çalıştıkları firmaları ve sektörleri dönüştüreceklerdir. Yine Z kuşağının beklentileri sıralanırken şeffaflık, fırsat eşitliği, ifade özgürlüğü ve esnek hiyerarşik yapı diye ifade edilebilir. Ayrıntılara odaklanmama ve sonuca bakma gibi
  özelliklerinden dolayı iş yaşamının dönüşümünde faydalı olabilecekleri düşünülmektedir.

  2023 genel seçimleri ve 2024 yerel seçimlerinde büyük kısmı ilk defa oy kullanacak olan Z kuşağı siyasi partilerin ilgisini çekmektedir. TÜİK verilerine göre 2023 seçimlerinde ilk defa oy kullanacak olan Z kuşağı sayısı yaklaşık 7 milyon'dur. 2024 yerel seçimlerinde ise yaklaşık 10 milyon olacağı tahmin edilmektedir. Z kuşağını anlamak ve anlamlandırmak adına son dönemde çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Bu yapılan çalışmalar neticesinde her parti Z kuşağının kendi tarafına çekmek için uğraş vermektedir. Ancak bu uğraş çoğu zaman rap şarkısı yapmaktan öteye geçmemektedir.

  © 2024 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi