Kitap Ara

  Şifa Arayışı ve Değişim - Şırnak Kırsalında Geleneksel Tıbbın Kullanım Alanları ve Nedenleri

  Kategori: Sosyoloji

  Sayfa: 192

  ISBN: 978-625-396-029-2

  Boyut: 13,5x21,5

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Figen Kanbir (Yazar)

  "Şifa Arayışı ve Değişim: Şırnak Kırsalında Geleneksel Tıbbın Kullanım Alanları ve Nedenleri" isimli elinizdeki bu eser, sağlık, hastalık, tedavi ve şifayı sosyal olarak inşa edilen süreçler etrafında ele alan sağlık sosyolojisi alanına doğrudan katkı sağlayacağına inandığım bir çalışma...

  Sağlıklı ya da hasta olmak aynı zamanda sosyal olarak inşa olunan süreçler olduklarından rahatsızlığa ve şifaya ilişkin deneyimi bireysel perspektiflere dayalı betimlemelerden yararlanarak sunan çalışmaların değeri ortadadır. Doç. Dr. Figen KANBİR'in Şırnak kırsalında geleneksel tıbbın varlığı ve etkisini araştırdığı çalışması etnografik veri zenginliği ile de dikkat çekicidir.

  Modern tıbbın kurumsallaştığı yıllar boyunca tedavi edilenin hastadan hastalığa doğru evrilmesinin yarattığı hoşnutsuzluğun bir anlamda yeniden popüler hale getirdiği geleneksel tıbbın sağlık sosyolojisinin de ilgi alanı içerisinde olduğunu söylemek gerekir. Özellikle sağlık iletişimi bağlamında sağlığa ve hastalığa ilişkin bireysel kararlarda kültürün belirleyiciliğinin kırsal alanlardaki gücü ile geleneksel tıbbın, şifacılığın buralardaki yaygınlığı arasındaki ilişki çalışma boyunca gözler önüne serilmiştir.
  Prof. Dr. Mevlüt ÖZBEN

  © 2024 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi