Kitap Ara

  Dijital Çağda İnfodemi

  Kategori: e-kitap

  Sayfa: 113

  ISBN: 978-625-396-085-8

  Boyut: 13,5x21,5

  Kağıt: 1. Hamur

  Satın almak için; kitaparasi.com

  Bu kitap, dijital iletişim araçlarının yaygın kullanımıyla ortaya çıkan bilgi yönlendirme ve yanlış bilgi sorunlarına odaklanmaktadır. Dijital iletişim araçları, bireylerin, grupların, resmî ve gayri resmî kurumların bilgiyi paylaşma ve yayma süreçlerinde etkin bir rol oynamaktadır. Bu etkin rol, sadece insanların ne yemeleri veya ne giymeleri gerektiğini değil, aynı zamanda nasıl düşünmeleri ve nasıl davranmaları gerektiğini de şekillendirebilmektedir. Ancak bireylerin ve toplumun bu bilgilere kolayca teslim olması ve bu bilgilere dayalı olarak hareket etmesi, bu bilgilerin doğru ve güvenilir olduğu anlamına gelmez. Bu noktada hızla yayılan bilgilerin doğruluğu, kimin tarafından, hangi koşullar altında ve hangi referanslara göre belirlendiği sıklıkla tartışmalı bir konu olmuştur.

  Bu kitabın temel amacı, dijital çağda karşılaştığımız infodemi sorununa dikkat çekmek ve yanlış bilgilendirilme riskini en aza indirmek için farkındalık oluşturmaktır. Yalanların gerçekmiş gibi sunulduğu, gerçeklerin ise sıklıkla gör ardı edildiği bu çağda, bilinçli bir farkındalık oluşturmak için literatür taramalarından elde edilen veriler güncel örneklerle desteklenmiştir.

  Yakın gelecekte yapay zekanın ne kadar etkin olabileceği konusunda somut bir delil ortaya koyma amacı ile Dijital Çağda İnfodemi kitabımızın kapağı yapay zekâ ile oluşturulmuştur.

  © 2024 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi