Kitap Ara

  Gelecek Geldi - Uzaktan Eğitim Yapay Zekaya Hazır mı?

  Kategori: Eğitim Bilim

  Sayfa: 215

  ISBN: 978-625-396-067-4

  Boyut: 13,5x21,5

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Lutfiye Göçmez (Yazar)

  Bir zamanlar tüm öğrenenlerin dünyanın her yerinden, istedikleri zamanda ve mekânda eğitim alabileceği bir geleceğin hayalini kurardık. Teknolojinin bize sunabileceği imkanların sadece uçsuz bucaksız bir hayal olduğu zamanlarda, uzaktan eğitimin ve yapay zekanın eğitimdeki yerini tahayyül etmek bile zordu. Ancak, şimdi bu hayal gerçekleşti: GELECEK GELDİ.

  Yapay zeka, çeşitli sorunlarımıza çözüm üreten, vazgeçilmez bir teknoloji olarak çoktan hayatımıza girdi zaten. Özellikle uzaktan eğitimde öğrenenlerin bireysel farklılıklarına ve ihtiyaçlarına uyumlu, kişiselleştirilmiş ve etkili bir eğitim deneyimi sunan yapay zeka, eğitimde büyük bir paradigma değişimi yaşatacak gibi. Ancak eğitimde yapay zeka devriminin tam
  olarak ne anlama geldiğini ve bu zeki teknolojilerin nasıl en iyi şekilde uygulanabileceğini detaylı şekilde incelemek önemli. Çünkü pek çok yenilik gibi yapay zekanın uzaktan eğitimdeki yükselişi de heyecan verici çözümler sunarken, beraberinde önemli zorlukları da getirmektedir. Kitap bu konuda derin bir araştırma ve analizle okuyuculara, yapay zeka çağında uzaktan eğitimin nasıl şekillenebileceğine dair kritik sorulara cevap aramaktadır.

  Kitapta uzaktan eğitim kurumlarının yapay zekayı başarılı benimseme öncülerini anlamaya yönelik bir yaklaşımla yapay zekaya hazır olma faktörleri incelenmektedir. Uzaktan eğitim kurumlarının yapay zekaya hazır olma durumlarını anlamlandırmak için fenomenolojik araştırma deseni kullanılarak 4 farklı kıtadan, 9 farklı ülkeden toplamda 15 uluslararası alan uzmanı katılımcıyla görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada bu alan uzmanlarının belirttiği temalar detaylarıyla yorumlanarak uzaktan eğitim kurumlarının yapay zekaya hazır olma faktörleri ele alınmıştır. Alanyazında ilk olma özelliği taşıyan bu kitapta öğrencilere, akademisyenlere, yöneticilere ve politika yapıcılara fikir verecek birçok bulgu, öneri ve strateji paylaşılmıştır.

  © 2024 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi