Kitap Ara

  Hitit Merasim ve Bayramları Kil Kitapları

  Kategori: Tarih

  Sayfa: 350

  ISBN: 978-625-396-222-7

  Boyut: 13,5 x 21,5

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Güngör Karauğuz (Yazar)

  Günümüzde "ah, ah! Nerede o eski bayramlar" diye terennüm edilen sözlerin ana kaynağı, eskiye duyulan özlemler ve onu yâd etme istencinden başka bir şey değildi. Şairin dediği gibi, "o çocuk yüzlü bayramlar şimdi neredeler?" Özlemle anılan bu bayram anılarımız; daha Arife gecesi, çocukluğumuzda başucumuza koyup uykuya daldığımız ve bayram sabahının erken vaktinde yanı başımızda gıcır gıcır ayakkabılarımız ve diğer giyeceğimiz yep yeni kıyafetlerimizle uyanmalarımız, "büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden hasretle öperek" sevdiklerimize gönderdiğimiz ve bize gönderilmiş bayram kartpostalları, bayram salıncakları, balonları, mantar tabancaları, çat patları, pamuk şeker ve macun satıcıları, bayram ziyaretleriyle kapı kapı dolaşıp el öptükten sonra hak ettiğimiz kâğıt şekerleri, mendilleri ve bayram harçlıklarımız, yardımlaşmalarımız, tüm eş, dost ve akrabaların toplanıp hoş sohbetler eşliğinde afiyetle yenilen çeşit çeşit bayram ikramı tatlılar, yemekler ve daha niceleri. Tüm bunlar hep hasretle anılan bayram yaşanmışlıklarımızdı. Bu duyguları yaşı ilerlemiş insanımıza yaşatan, eski güzel günlerle dolu maziye duydukları çok şiddetli hasretten başka bir şey değil şüphesiz.
  Eskiçağ Mezopotamya ve Anadolu insanlarının da kutladıkları onlarca bayram vardı. Bu bayram kutlamalarında esnasında onların çok eğlenmiş olduklarını okuyoruz metinlerden. Hitit politizminin bayram kutlamaları, başkent Hattuša ile birlikte taşradaki diğer önemli Hitit kentlerinde düzenli bir şekilde mevsimsel kutlamaların yapıldığı
  onlarca devlet kutlamalarından ibaretti. Bu kitapta tüm bu bayram kutlamalarının çivi yazılı metinlerdeki tercümeleri okuyacaksınız.

  © 2024 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi