Kitap Ara

  Geçiş Dönemi Adaleti'nden Dönüştürücü Adalete (Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Ruanda

  Kategori: Hukuk-Siyaset-Uluslararası İlişkiler

  Sayfa: 376

  ISBN: 978-625-396-279-1

  Boyut: 16,5 x 24 cm

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Faruk Tekşen (Yazar)

  Eski Yugoslavya ve Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemeleri'nin Bosna Hersek ve Ruanda özelinde çatışma sonrası toplumsal uzlaşıya katkılarını inceleyen bu kitap, söz konusu mahkemelerin "değer merkezli yaklaşım" etrafında sağlayabileceği muhtemel katkıları ele almaktadır.

  1990'lı yılların başından itibaren, farklı coğrafyalarda ortaya çıkan sıcak çatışmalardan bazıları fiili olarak sona ermesine rağmen, çatışmanın yansıması olarak siyasi, sosyal ve ekonomik düzlemlerde sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu durum, "Geçiş Dönemi Adaleti/Transitional Justice" kapsamında uygulanan; çatışma döneminde yaşanan hak ihlallerine dair yargılamaları, ihdas edilen hakikat ve uzlaşı komisyonlarını, eski hale iade ve tazmin programlarını ve anayasal/kurumsal yapının yeniden düzenlenmesi süreçlerini gözden geçirmeyi zorunlu kılmaktadır.

  Mevcut liberal barış inşası yaklaşımlarını, İslam Hukuku'nda önemli bir yere sahip Makâsıd-ı Şeria ilkeleri etrafında yeniden yorumlayan bu kitap, ulusal ve uluslararası çatışmaların çözümüne ve çatışma sonrası barış inşası girişimlerine yeni bir bakış açısı ve yaklaşımla katkı sağlamayı amaç edin-
  mektedir.

  © 2024 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi