Kitap Ara

  Edebi Sanatlar | Eğitimde ve Türkçe Öğretiminde

  Kategori: Edebiyat İnceleme

  Sayfa: 331

  ISBN: 978-605-4639-20-5

  Boyut: 13,5x21,5

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Mualla Murat Nuhoğlu (Yazar), Serdar Savaş (Yazar), Battal Odabaşı (Yazar)

  Bu eser Eğitim Fakülteleri I. ve II. Kademe İlköğretim Türkçe Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği için hazırlanmıştır. Bilgi çağı olarak ilan edilen iki binli yılların eğitime getirdiği yeni bakış açısı içinde kendi ihtiyaçlarını karşılayan, duygu ve düşüncelerini başkalarıyla paylaşarak organize ve sistemli projeler yapabilen, yaşama alanını sürekli genişleterek bireysel ve toplumsal yaşam kalitesini yükselten, nitelikli insanlar yetiştirmeyi amaçlarken dilin önemini ihmal edemeyiz.
  Günümüz şair ve yazarların, şiir ve romanlarından alınmış örneklerle: 4+4+4 sistemine uygun olarak İlkokul ve Ortaokul sınıflarına göre en çok kullanılan sanatlardan, örneği çok az olan sanatlara kadar çok çeşitli sanat örnekleri görsel tasarımları ile birlikte hazırlanmıştır. Bunlar daha sonra mecazla ilgili sanatlar, anlamla ilgili sanatlar, sözle ilgili sanatlar olmak üzere sıralanmıştır.
  Milli Eğitimin yeni (4+4+4) sistemle hedeflediği öğrenci merkezli, buluş yolu, sunuş yolu ve araştırma stratejileriyle; yapılandırmacı yaklaşım ilkeleri çerçevesinde dil ve metin çalışmalarını geliştirecek, söz sanatları, öğretmen ve öğretmen adaylarımız için önemli materyallerdir.
  Bu eserle aynı zamanda somut-soyut ilişkisi yönünden ilk defa önemli bir uygulama başlamış oldu. Bugüne kadar yazılı ve sözlü olarak ifade edilen edebi sanatlar ilk defa materyale aktarıldı. Bundan sonraki çalışmalarda eğitimde çeşitli ilkeler belirlenerek her öğretmenin kendi üslubunda öğrencilerine hazırlayacağı materyallerin, somut-soyut ilişkisi açısından da faydalı olacağına inanıyoruz

  © 2023 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi