Kitap Ara

  İktisat Teorisinin Sorunları ve Türkiye'nin Kriz Dönemleri Üzerine Uygulamalı Bir Yaklaşım

  Kategori: Ekonomi,İşletme,Yönetim

  Sayfa: 125

  ISBN: 978-605-4639-97-7

  Boyut: 13,5x21,5

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Ece Demiray Erol (Yazar)

  Küresel finans krizi sonrası ekonomi teori ve politikasının görevi, mal ve para piyasalarının yanında finans piyasalarındaki istikrarı sağlamak ve reel ekonomiyi güçlendirmektir. Bu strateji sağlanamadığı takdirde gelecekte yine değişik formlarda ekonomik krizlerle karşılaşma olasılığı artmaktadır. Bu kitabın amacı küresel krizleri açıklamak, küresel finans krizi sonrası ekonomi teori ve politikalarını mercek altına almak, ekonomi teorilerinden hareketle alternatif ekonomi politikasını oluşturmaktır.
  Neo-Klasik ekonomi teori ve politikası perspektifi acısından bakıldığında para politikası orta vadede fiyat istikrarını sağlayarak ekonomik büyüme ve istihdam düzeyine etki edememektedir. Bu nedenle para politikasının yanında Yeni Keynesyen görüş çerçevesinde maliye politikası ön plana çıkmıştır.
  Uzun vadede ekonomi politikasında Neo-Klasik ve Yeni Keynes yen görüş birbirlerini desteklemektedir. Maliye politikası talep genişlemesine yardımcı olacaktır. Ancak kamu açıklarının artması bu olumlu etkiyi tersine çevirebilecektir. Otomatik stabilizatörler ekonomiye önemli bir katkı sağlayabilecektir.

  © 2022 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi