Kitap Ara

  Finansal Kriz Üzerine Öngörülebilirlik ve Politikalar

  Kategori: Ekonomi,İşletme,Yönetim

  Sayfa: 182

  ISBN: 978-605-4639-25-0

  Boyut: 13,5x21,5

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Korhan Gökmenoğlu (Yazar), Volkan Alptekin (Yazar), Zeynep Karaçor (Yazar)

  Finansal krizlerin oldukça eskiye dayanan tarihi, ekonomide yarattıkları tahribat ve sebep oldukları toplumsal huzursuzluklar bunların araştırılması ve modellenmesi iktisatçıların başlıca ilgi alanlarından bir haline gelmiştir.
  Finansal krizlerin tarihi konusunda kullanılabilecek en genel ifade çok uzun zamandır onlarla birlikte yaşadığımızdır. Bazı araştırmacılar bu birlikteliği 2000 yıldan daha uzun bir geçmişe taşımaktadır. Büyük Roma Para Krizi MÖ. 53 yılında ortaya çıkmış olup tarihte bilinen ilk finansal kriz olarak kabul edilmektedir (HBS, 1999). Kindleberger (1991) kitabın finansal krizlerin son 400 yılında ortalama 10 yıllık periyotlarla tekrarlandığı bilinmektedir.
  Finansal krizlerin nedenlerinin anlaşılması ve krizlerin modellenmesi ile ilgili olarak özellikle 20. yy.'ın 2. yarısında pek çok çalışma yapılmıştır. Çalışmamız kapsamında 1970'lerden sonra ortaya atılmış modellerin en temel olanları ele alınmaktadır. İncelenen modeller birinci nesil, ikinci nesil ve üçüncü nesil olarak sınıflandırılmış olup, ikiz krizler ayrı bir bölüm altında incelenmiştir. Burada incelenen modeller yakın dönemdeki neredeyse tüm krizlerin ana hatlarını açıklamaktadır.

  © 2024 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi