Kitap Ara

  Hayât ve Mevt | Hayat ve Ölüm

  Kategori: Osmanlı Felsefe Çalışmaları

  Sayfa: 83

  ISBN: 978-605-5022-24-2

  Boyut: 13,5x21,5

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Subhi Edhem (Yazar)

  "Şu satırları okuyan zat âlim, cahil; zeki, budala; güçlü, aciz; zengin veya fakir ne olursan ol, tavsiye ederim, tabiatın sana adaletini göstereceği günden çekinme. Ölüm sana yaklaşırsa sen ona kollarını uzat. Ölüm elem sebebidir zannetme, sana bu hissi veren tabiatın adaletidir. Eğer tabiat adaletsiz olsaydı, sen tedbirli olmaz, hayattan lezzet duyamazdın.
  Ölüm genç iken vaki olursa senden sonra kalacaklara elem sebebidir.
  Ölüm korkusu, yaşamak ümidi kaybolduğu demde sükûn bulur. Korku, ölümden kaçınma imkânı, yaşamakta fayda tasavvurları bulunduğu zaman caizdir. Yaşlı isen ölümden korkma. Ölümünle bir fayda temini umuluyor ise, ölümün acı verici olacağını düşünme. Çünkü hayatının bu kadar uzun sürmesinde kaç şahsın son nefesini verirken âh edip inlediğini gördük? Bunu düşün.
  Rahat düşün de ölümün yaklaştığını çarpıntısız hissettiğin vakit, de ki: 'Bu kadar basit bir elemin korkusuyla hayatta geçirdiğim en elemli, en korkulu saatler bana milyonlarca menfaatin kaybını temin etti, müteessifim'."
  Subhi Edhem

  Sadeleştirenler ve Yayına Hazırlayanlar
  Remzi Demir - Tuba Uymaz - Ali Utku

  Osmanlı Felsefe Çalışmaları dizisindeki tüm yayınlar çevriyazı ve sadeleştirme kalıbında hazırlanmıştır. Ayrıca, giriş bölümlerinde konusunda uzmanlar tarafından kaleme alınmış kapsamlı makaleler yer almaktadır.

  © 2022 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi