Kitap Ara

  İlim ve İrâde: Mâddiyyûn Mezhebinin Reddini Muhtevîdir

  Kategori: Osmanlı Felsefe Çalışmaları

  Sayfa: 184

  ISBN: 978-605-4639-04-5

  Boyut: 13.5x21.5

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Emin Feyzi (Yazar)

  İlim ve İrade: Materyalist Öğretinin Reddini İçerir
  "Maalesef şunu da arz edeceğiz ki, son zamanlarda, yani Avrupa ile ilişkilerimizin arttığı günlerden beri diyanete kayıtsız bir gözle bakan pek çok Müslümanlar ortaya çıktı.
  Bunlar birtakım şuursuzlardır ki, derinlemesine araştırma yapmadıklarından ellerine geçen dinsiz kitaplarını birer hikmet berâtı gibi tanıyarak manalarına iman ettiler. Sonra o manaları kamu yararı adına ortaya koydular. Fakat hangi kitabı okumuşlarsa kendilerini onun yazan yerine koyarak mesleğinin savunucusu oldular.
  Söz konusu olan meselelerin geçirdiği aşamalardan ve tartışmalardan habersiz bulunduklarından câhilane cesaretleriyle materyalistlerin reislerinden daha da ileriye gittiler. Diyanet aleyhinde bulundular. Bazen de savunuyoruz diyerek taraftarı bulundukları mesleğe aykırı söz söyleyecek kadar sersemlik gösterdiler. Kendilerini hakîmler yerine koyarak eksik akıllarıyla benim teorim, benim fikrim ve düşüncem şu yoldadır diyerek dayanılmaz hezeyanlarla en büyük allâmelerin cesaret edemeyeceği mağrur tavırlar gösterdiler."
  Emin Feyzi

  Sadeleştirenler ve Yayına Hazırlayanlar
  Ali Utku - Uğur Köroğlu

  Osmanlı Felsefe Çalışmaları dizisindeki tüm yayınlar çevriyazı ve sadeleştirme kalıbında hazırlanmıştır. Ayrıca, giriş bölümlerinde konusunda uzmanlar tarafından kaleme alınmış kapsamlı makaleler yer almaktadır.

  © 2022 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi