Kitap Ara

  Hikmet-i Edebiyye | Edebiyat Felsefesi

  Kategori: Osmanlı Felsefe Çalışmaları

  Sayfa: 144

  ISBN: 978-605-9427-81-4

  Boyut: 13.5x21.5

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Mehmed Ziver (Yazar)

  "Şimdi edebiyatın nasıl ortaya çıktığı ve geliştiği suali bizim için hallolunacak bir meseledir. İnsanlığın baş gösterdiği andan itibaren hadiseleri nakletmeye başlayalım:

  Bakışlarımızı maziye çevirince insanın basiret gözü rüzgârdan açılmış iki yaprağa tesadüf eder. Bu iki yaprak üzerinde bir hükümetin vakıaları ile bir milletin medeniyete ait fiileri vesairesi yer alır ki, işte felsefe gibi büyük dersler burada okunmaya başlar.

  Edebiyat, felsefe gibi beşerin fikirleriyle ortaya çıkıp gelişmiştir.

  Bu babda... Efendi ile gerçekleşen sohbetler arasında: 'Edebiyat, felsefenin bir parçasıdır.' denilmişti. Araştırmalarım bu tarifin önemini gözümden düşürüyor. Zira edebiyatın felsefe gibi beşerin fikirleriyle ortaya çıktığına ve felsefeden daha parlak başarılar elde ettiğine insaflılıkla dikkat edecek olunursa edebiyatın felsefenin bir parçası olmayıp belki felsefe kadar bir diğer marifet âlemi olduğu anlaşılır."

  Mehmed Ziver

  Sadeleştiren ve Yayına Hazırlayan
  Bekir Şakir Konyalı

  Osmanlı Felsefe Çalışmaları dizisindeki tüm yayınlar çevriyazı ve sadeleştirme kalıbında hazırlanmıştır. Ayrıca, giriş bölümlerinde konusunda uzmanlar tarafından kaleme alınmış kapsamlı makaleler yer almaktadır.

  © 2024 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi