Kitap Ara

  Seydişehir (Fiziki ve Sosyo-Ekonomik Yapısı 1305-1920)

  Kategori: Konya Kitaplığı

  Sayfa: 310

  ISBN: 978-605-4639-78-6

  Boyut: 16,5x24

  Kağıt: 1. Hamur

  Yazar: Ayşe Değerli (Yazar)

  Seydişehir, Seyit Harun Veli tarafından 1305'te kurulmuş orjinal bir Türk kentidir. XV yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı idaresine girdikten sonra büyümüş ve orta halli bir Anadolu şehri haline gelmiştir.

  Kuruluşundan itibaren Müslüman halkın mevcut olduğu tarihi bilgi ve belgelerden anlaşılmakta olup XIX. yüzyıl ortalarından sonra Seydişehir kent merkezinde gayrimüslimler görülmeye başlamış ve Müslümanlarla aynı mahallelerde yaşamışlardır.

  Kuruluşuyla birlikte ortaya çıkan çeşitli vakıf eserleriyle Seydişehir'i bölgenin önemli bir kültür merkezi haline getirmiştir. Seyit Harun Veli'nin inşa ettirdiği manzume ve şuanda mevcut olmayan kale kentin temelini oluşturuyordu. Daha sonra kent kalenin dışına taşmış, buna paralel olarak birçok tekke, zaviye, cami, mescit, mektep, medrese, han ve hamam inşa ettirilmiştir. Bu yapılar sayesinde Türk-İslam kültürü zaman içinde daha da gelişme göstermiştir.

  Seydişehir, sahip olduğu ekonomik potansiyel ile Konya ve çevresinin önemli merkezlerinden biri idi. Çeşitli zanaat dalları daha XIV. yüzyıl başlarında şehirde yer almış; zamanla çağın gereklerine uygun olarak bunlara yenileri eklenmiştir. Orta Anadolu'yu Akdeniz limanlarına bağlayan yollar da Seydişehir'den geçiyordu. Konya'yı Alanya, Karaman'ı İzmir limanlarına bağlayan antik yollar Osmanlı Dönemi'nde bile oldukça işlekti.

  Tanzimat'tan sonra diğer Osmanlı şehirlerinde olduğu gibi, Seydişehir'de de birçok yeni kurum ortaya çıkmış, şehir bunlarla çağdaş bir görünüm kazanmıştır. Bu dönemde kurulan modern okullar Seydişehir'in kültür hayatında önemli değişikliklere zemin hazırlamıştır.

  © 2024 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi