Kitap Ara

  Rus Felsefesi Tarihi

  Kategori: Felsefe

  Sayfa: 168

  ISBN: 978-605-5022-75-4

  Boyut: 13,5x21,5

  Kağıt: 2. Hamur

  Bu kitap, Rusya'da felsefi düşüncenin oluşumunun başlıca aşamalarını, her aşamada önde gelen felsefecilerin eserlerini ele alarak incelemektedir. Eser daha çok, Rus felsefesine veri sağlarken diyalektik ve tarihsel sıraya uygun olmakla birlikte iç tutarlılık ilkesini de göz önünde tutmaktadır.
  Örneğin, Berdiyaev'da bu tarihsel koşulları bulmak mümkündür. Berdiyaev toplumda ilk sırada sosyal değil, kişisel sorunların önce geldiğini varsayarak felsefesini varoluş veya kişilik felsefesi olarak adlandırır. Hatta ona göre özgürlük deyince öncelik de bireyin özgürlüğüdür. İnsanın özgürlük uğruna savaşabilmesi için, özgürlüğün önceden onda olması gerekir, diğer bir ifade ile içten köle olmamalıdır. Toplum, millet, devlet bir kişilik değildir; insan bir kişilik olarak onlara göre büyük daha büyük bir değere sahiptir. Bunun için o insanın hakkı ve görevi, devlet ve topluma karşı kendi ruhsal özgürlüğünü korumaktır. İnsanın başkalaşımı ve yüceltilmesi ancak Tanrı'ya karşı sevgi ile aşılanmış üçüncü tür özgürlüğe doğru tırmanma ile mümkündür.
  Toplum, birey ve devlet ekseninde analizler yapmak mümkündür. Elinizdeki bu kitap bunlara imkân sağlarken aynı zamanda Rus felsefe tarihinin kısaca karakteristik özelliklerini de bulmanıza imkân tanıyacaktır.
  Daha spesifik olarak XI. ve XVII. yüzyıllar arasında Rus felsefesinin kurulumu ve gelişimi, XVIII. yüzyılda ve XIX. yüzyılın ilk yarısında Rus felsefesinin gelişimi, XIX. yüzyılın ikinci yarısında ve XX. yüzyılın başlarında Rus felsefesi, Sovyet Rusya'sında ve Sovyet sonrası dönemler şeklinde ele alınmaktadır. Özellikle Rus felsefesinde önde gelen isimlerden Solovyev Vladimir Sergeevich, Berdiyaev Nikolay Aleksandrovich, Tatıshev Vasiliy Nikitich, Sherebatov Mihail Mihailovich, Radischtschew Aleksandr Nikolayevich, Bakunin Mihail Aleksandrovich ve Bahtin Mihail Mihailovich gibi filozofların temel görüşlerini ele alıyor olması bakımından önem arz etmektedir.

  © 2024 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi