Kitap Ara

  İlm-i Tahnît ve Tehyietü'l-Hayvânât (Hayvanların Tahniti ve Hazırlanması İlmi)

  Kategori: Araştırma İnceleme

  Sayfa: 392

  ISBN: 978-605-196-313-6

  Boyut: 13,5x21,5

  Kağıt: 2. Hamur

  Yazar: Artin Ormanyan (Yazar), Zehra Gençel Efe (Yazar)

  **Tıpkıbasım ve Çevriyazı **

  İslam Bilim tarihinde "İlmü Hayevân" olarak adlandırılan ve ilk dönem İslam Medeniyeti literatüründe oldukça geniş olarak üzerinde durulan "Hayvan Bilimi" yani zooloji, İslam Biliminde giderek gelişmiştir. İslam Bilim ve Kültüründe, tüm varlıklarla ilgili -canlı veya cansız- her çeşit bilgi türünü araştırmayı ilke edinmiş olan İslam âlimleri, yaptıkları tercümeleri kendi tecrübe, deney ve gözlemleriyle birleştirmişler ve Ortaçağda modern zoolojinin kurucusu olmuşlardır.

  Hayvan tahniti, birçok hayvan bilimci tarafından, zoolojinin tamamlayıcısı olarak addedilmektedir. Hayvanların tahnit edilmesi ve doldurulması, bu anlamda hem sanat tarihinin hem zoolojinin önemli alanlarından biri olmuştur. Geçmişinin Antik Mısır'a dayandığını göz önüne alacak olursak, hayvanların mumyalanması ve tahnit edilmesinin ne derece önemli olduğu bir kez daha anlaşılmaktadır.

  "Hayvanların Tahniti ve Hazırlanması İlmi" adlı eser bu alanda yazılmış en önemli Osmanlı Dönemi eserleri arasında yer almaktadır. Zoolojiye dair verdiği geniş malumat yanında, hayvan tahnitini ayrıntılı olarak bize sunmuş olması, eserin değerini arttırmaktadır. Osmanlı Döneminde bu bilimin geldiği noktayı bize açıkça göstermekte olması da eserin değerini gösteren bir başka kıstastır.

  © 2024 Çizgi Kitabevi
  Çizgi KitabeviÇizgi KitabeviÇizgi Kitabevi